صفحه اصلی » آموزش اندروید » آماده سازی محیط برنامه نویسی
Android-Development1

آماده سازی محیط برنامه نویسی

همانطور که Java به زبان میانی IL – Intermediate Language( تبدیل می شود ) و توسط JVM – Java Virtual Machine بر روی دستگاه مقصد اجرا می شود، برنامه های اندروید نیز توسط Dalvik Virtual Machine بر روی دستگاه موبایل یا Tablet مقصد اجرا می شوند. وظیفه Dalvik اتصال توابع خاص اندروید، Optimize کردن برنامه برای بهینه نمودن آن مطابق با حافظه و منابع دستگاه مقصد و در نهایت انجام کامپایل نهایی مشابه عملی که JVM انجام می باشد.

نرم افزار های مورد نیاز برای توسعه نرم افزار مبتنی بر اندروید:

ویرایش: دوستان عزیز، لطفاً در صورتیکه بدون نصب نرم افزار های زیر، در آموزشهای بعدی با مشکل مواجه شدید، ابتدا به طریق گفته شده نرم افزارها را نصب و در صورت برطرف نشدن مشکل به طرح پرسش اقدام فرمائید.

مسلماً برای برنامه نویسی Java نیاز به JRE – Java Runtime Environment و JDK – Java Development Kit داریم. بسته به سیستم عامل انتخابی شما ( که در این آموزشها ویندوز خواهد بود ) ، چه برای ویندوزهای ۳۲ بیت و چه ۶۴ بیت از نسخه های ۳۲ بیت استفاده کنید. به هیچ عنوان از ورژن ۱٫۷ یا ۷u1 جاوا استفاده نکنید چرا که در برخی موارد نظیر sign کردن نرم افزار دارای مشکلاتی است.

» لینک فایل ۳۲ بیت JDK که JRE را هم در بر دارد ، با لینک مستقیم در زیر قرار گرفته است:

با نصب JRE و JDK پیش نیاز های ترجمه برنامه نوشته شده Java به Java IL نصب خواهد شد. اما برای نوشتن برنامه Java نیاز به یک IDE – Integrated Development Environment مناسب با امکانات بالا داریم. چه بهتر که این IDE رایگان، مورد اعتماد Google و open-source باشد. بنابراین از Eclipse به عنوان IDE ( محیط برنامه نویسی ) جاوا استفاده خواهیم کرد.

» نسخه ۳۲ بیتی این IDE در زیر ارائه شده است. نسخه classic این نرم افزار حدود ۱۷۰ مگابایت است و نسخه ای که برای دانلود قرار داده شده شامل plugin های لازم برای کار شماست از جمله ADT – Android Development Tools.

» این نسخه بر روی ویندوز های ۶۴ بیتی هم قابل اجرا خواهد بود. Eclipse نیاز به نصب ندارد، فقط کافیست آنرا در یک دایرکتوری باز کنید و فایل اجرایی آن را اجرا کنید. تنظیمات این IDE در قالب یک دایرکتوری به نام metadata ذخیره خواهد شد. با کپی این دایرکتوری و استفاده آن در کامپیوتر های دیگر قادر خواهید بود از تنظمیات خود مجدداً ( در کامپیوتر جدید تر ) استفاده کنید. برای راحتی کار، تنظیمات مورد نیاز eclipse و plugin های مربوطه شامل ( رنگ بندی های مناسب، کلیدهای shortcut مناسب، workspace مناسب و … ) آماده شده که از مسیر زیر قابل دانلود است.

طریقه باز کردن Eclipse، metadata و … در بخش بعدی بیان خواهد شد.

» همچنین نیاز به SDK اندروید داریم. بدلیل ف ی ل ت ر شدن ip کشور ما در گوگل امکان دانلود آن در ایران وجود ندارد، با ف ی ل ت ر ش ک ن هم سرعت دانلود در حد ۲ kbps است. برای راحتی کار، ورژنهای SDK مورد نیاز را دانلود کرده ام و بصورت لینک مستقیم در زیر قابل دانلود است. طریقه باز کردن آن در بخش بعدی توضیح داده خواهد شد.

نصب و راه اندازی:

» ابتدا با نصب JDK از شما سئوالی در مورد نصب JRE پرسیده می شود که تأیید کتید، بنابراین JRE و سپس JDK را نصب خواهید کرد.

» یک دایرکتوری در مسیر کوتاهی مانند c:\android یا d:\android بسازید. این مسیر از این پس در کل آموزش بنام DEV_ROOT شناخته خواهد شد. یعنی هر گاه داشتیم DEV_ROOT یعنی مسیر کوتاه انتخابی در این بخش. توجه کنید که نام دایرکتوری را تماما با حروف کوچک بنویسید و برای جدا کردن کلمات در نام دایرکتوری از _ استفاده کنید. بطور مثال c:\android_development . مسیر پیشنهادی c:\android خواهد بود.

» یک دایرکتوری بنام sdk در دایرکتوری DEV_ROOT بسیازید و فایل android.rar را در آن کپی کنید و آنرا با استفاده از Winrar با گزینه Extract Here باز کنید.

» یک دایرکتوری بنام workspace در دایرکتوری DEV_ROOT بسازید و metadata.rar را در آن کپی کنید و با استفاده از گزینه Extract Here نرم افزار Winrar آن را باز کنید

» فایل eclipse.rar را در دایرکتوری DEV_ROOT کپی کنید و با استفاده از Extract Here نرم افزار Winrar آنرا باز کنید.

» پس از باز شدن eclipse در دایرکتوری آن فایل eclipse.exe را اجرا کنید، پس از مدتی از شما مسیری می پرسد، در اینصورت مسیر DEV_ROOT\workspace را وارد کنید و تیک پایین پنجره را بزنید و OK کنید. توجه کنید که بجای DEV_ROOT مسیر اصلی مانند c:\android را جایگزین کنید. اگر این پنجره نیامد پس از باز شدن eclipse وارد منوی Window->Preferences شوید و از پنل چپ General->Startup and Shutdown->Workspaces را انتخاب کنید و تمام گزینه های داخل پنجره باز شده را Remove کنید. تیک اول را بزنید. Eclipse را ببندید و دوباره اجرا کنید. این بار حتما از شما مسیر را می پرسد.

» توجه : هیچ وقت بیشتر از یک eclipse باز نکنید. اگر چند eclipse باز شده دارید ابتدا همه را ببندید و دوباره یک eclipse باز کنید.

» پس از باز شدن eclipse وارد منوی Window->Preferences شوید و از پنل سمت چپ Android را انتخاب کنید. در قسمت SDK Location مسیر DEV_ROOT\sdk\android را انتخاب نمایید و OK بزنید.

» بهتر از یکبار ویندوز را restart کنید که مسیر JDK در Environment Variables ثبت شود.

» تمام، محیط برنامه نویسی شما آماده است.

ویدئوی آموزشی مرتبط با این بحث را نیز می توانید دانلود نمائید: دانلود ویدیوی آموزشی

 

 

منابع:

http://uncocoder.com

https://developers.google.com

درباره بهزاد

باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای،تحویل دهی خواه با فرزندی خوب؛ خواه با باغچه ای سرسبز؛ خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی. و اینکه بدانی اگر حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است، یعنی تو موفق بوده ای...

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*