صفحه اصلی » آموزش اندروید » ایجاد فایل APK برنامه
android-apk-banner

ایجاد فایل APK برنامه

این روش معمولا برای ایجاد نسخه ی نهایی و امضا شده ی برنامه و انتقال به فروشگاه اندروید بکار می رود. برای ایجاد فایل APKی امضا شده از منوی Build روی Generate Signed APK کلیک کنید. اگر اولین بار است که این کار را انجام می دهید در پنجره جدید روی Create new کلیک کنید. پنجره ای بار می شود و در اینجا می توانید یک کلید برای خودتان ایجاد کنید تا از این به بعد تمام برنامه هایتان با این کلید امضا شود. فایده ی این کار اینست که اگر سورس برنامه شما به سرقت برود یا فردی بخواهد برنامه ای همنام با برنامه ی شما ایجاد و پخش کند چون به کلید شما دسترسی ندارد و برنامه اش را با کلید خودش امضا کرده است برنامه ی وی هرگز روی گوشی های کاربرانی که قبلا برنامه ی شما را نصب کرده اند نصب نخواهد شد. مثلا با این روش شما هرگز نمیتوانید یک برنامه به نام بازار بسازید و آن را به عنوان نسخه ی بالاتر جا بزنید، چرا که سیستم عامل گوشی به محض بررسی آپدیت برنامه ها امضای آنها را نیز چک می کند و فقط به برنامه ای اجازه ی Replace شدن با برنامه نصب شده می دهد که اولا نسخه آن بالاتر باشد (لزوما نه) و ثانیا امضای آن با امضای برنامه ی نصب شده یکی باشد.

پس دقت داشته باشید که با دقت و با اطلاعات صحیح کلید خود را بسازید و آنرا در جای امنی نگه داری کنید و حتما فایل آن را روی CD نیز داشته باشید چراکه در صورت از دست دادن امضای خود هرگز قادر به آپدیت کردن برنامه ها در مارکت های معتبر نخواهید شد. توجه داشته باشید که با همین یک کلید می توانید تمام برنامه های اندروید خود را امضا کنید و محدودیتی وجود ندارد. در واقع دقیقاً مانند امضاء واقعی شماست که معرف شماست و برنامه های شما از این طریق اعتبار پیدا می کنند.

برای ایجاد یک کلید در پنجره ی New Key Store ابتدا یک آدرس انتخاب کنید مثلا درایو D و یک نام دلخواه انگلیسی. (درایو C و دسکتاپ و داکیومنت را انتخاب نکنید چرا که معمولا به دلایل امنیتی به مجوز ادمین نیاز است و keytool قادر به ایجاد فایل نخواهد بود). در بخش پسورد هم یک پسورد دلخواه وارد کنید و در فیلد روبرو آنرا تکرار نمایید. در فیلد Alias یک نام دلخواه دیگر برای کلید خود (متفاوت با نام اصلی کلید) انتخاب کنید و برای آن رمزی انتخاب کنید، پیشنهاد می شود تمام رمزها یکسان باشد. (رمزها را هرگز فراموش نکنید چون کلید شما بلااستفاده می شود). در فیلد Validity هم یک عدد بزرگ مثلا ۱۰۰ را انتخاب کنید که در این صورت کلید شما پس از ۱۰۰ سال باطل خواهد شد. می توانید عدد بزرگتری را انتخاب کنید. در فیلدهای Certificate نیز حداقل باید یکی را پر کنید. مثلا ما فیلد Organization را پر کردیم. شما می توانید فیلد نام را پر کنید. دکمه OK را کلیک کنید تا کلید شما ساخته شود.امضای فایل APK در اندروید استدیو

پس از کلیک OK بلافاصله پنجره زیر نمایش داده می شود. در ضمن هر بار که از منوی Build روی Generate Signed APK کلیک کنید این پنجره نمایش داده خواهد شد که در صورت خالی بودن باید ابتدا کلید Choose existing را کلیک کنید و فایل کلید خود را انتخاب نمایید و سپس رمز Key store password را وارد کنید و پس از وارد کردن رمز، روی سه نقطه جلوی فیلد Key alias کلیک کنید و از پنجره باز شده نام Alias که برای کلید خود انتخاب کرده بودید را برگزینید (بصورت پیشفرض برگزیده شده است) و سپس Key password را نیز وارد کرده و روی Next کلیک کنید. (رمزها را موقع ساخت کلید یکسان در نظر بگیرید تا در وارد کردن رمز نیز دچار مشکل نشوید).

پس از کلیک Next پنجره ای مطابق با شکل زیر نمایش داده می شود. در این پنجره روی Finish کلیک کنید و منتظر بمانید تا فایل apk امضا شده ایجاد شود.

پس از مدتی (بسته به قدرت سیستم شما تا ۵ دقیقه) کار کامپایل برنامه تمام می شود و پنجره ای کوچک مطابق شکل زیر نمایش داده می شود. روی د:مه ی Show in Explorer کلیک کنید تا فایل APK نمایش داده شود. نام فایل نهایی همیشه app-release.apk می باشد. می توانید این فایل را در مموری کارت گوشی خود کپی و نصب کنید و نتیجه را مشاهده نمایید.

بدین ترتیب اولین برنامه خود را در اندروید استدیو ایجاد و نصب نمودید. این مراحل برای ایجاد هر پروژه ی اندروید تکرار می شود. ممکن است تنها مورد آزار دهنده سرعت محیط اندروید استودیو و نیز سرعت کامپایل آن باشد. این برنامه هنوز در نسخه های ابتداییست و ممکن است در نسخه های بعدی این موارد بهبود پیدا کنید. ولی به هر حال مشکلاتی که موقع استفاده از اکلیپس برای ما ایجاد شد سبب شد تا به این محیط پر قدرت مهاجرت کنیم. همچنین توجه داشته باشید که Eclipse خود یک محیط پر قدرت و اوپن سورس می باشد که قابل پیکره بندی برای انواع کامپایلرها و زبانهاست، اما گوگل پس از ایجاد اندروید استدیو دیگر پلاگینهای مربوطه را برای این محیط رایگان عرضه نمی کند و هیچ گونه پشتیبانی در خصوص eclipse ارائه نمی دهد. بطور مثال ممکن است برنامه ای با اکلیپس بنویسید که بدون خطا کامپایل شود ولی چون آپدیت نشده و نخواهد شد هرگز توابع منسوخ شده را به شما گوشزد نمی کند و ممکن است برنامه ی شما در یک گوشی جدید اصلا اجرا نشود. مشکل Force Close که در برنامه های نمایشگر سی شارپ، نمایشگر وی بی و نمایشگر بسکام، درست پس از آمدن نسخه ی ۴٫۰ اندروید برای ما ایجاد شد به خاطر استفاده از اکلیپس بود که هر گز نیاز به مجوز “نوشتن در مموری کارت” را گوشزد نکرده بود و نیز مشکل اجرا نشدن برنامه ی یادآور در نسخه ی ۴٫۲ اندروید باز هم بخاطر ایکلیپس بود که هرگز منسوخ شدن تابع set در AlarmManager و جایگزینی آن را تابع setExact را گوشزد نکرده بود و به محض مهاجرت به Android Studio مشاهده کردیم که تمام کد های مشکل دار به صورت هایلایت به نمایش درآمده و تمام ایرادها و راه حل های جایگزین توسط اندروید استدیو نشان داده شد. به همین خاطر سعی کنید از محیط های دیگر دل بکنید و به اندروید استدیو بپیوندید.

منبع: http://apdroid.ir

درباره بهزاد

باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای،تحویل دهی خواه با فرزندی خوب؛ خواه با باغچه ای سرسبز؛ خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی. و اینکه بدانی اگر حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است، یعنی تو موفق بوده ای...

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*