صفحه اصلی » آموزش سی شارپ » نحوه اتصال به پایگاه داده در سی شارپ
پایگاه داده
پایگاه داده

نحوه اتصال به پایگاه داده در سی شارپ

قبل از ورود به مبحث ADO.NET، و نحوه اتصال به پایگاه داده در سی شارپ اجازه بدهید ابتدا به برخی از ابزارهای ویژوال استودیو نگاهی بیندازیم. مثال زیر یک راه برای اتصال به دیتابیس بدون استفاده از کدنویسی را نشان می دهد.

 

ایجاد یک اتصال به دیتابیس

Visual Studio را باز کنید و یک برنامه ویندوزی جدید ایجاد کنید. نام برنامه تان را DatabaseConnection بگذارید. در ویژوال استودیو بر روی تب Server Explorer که در حالت پیشفرض در تب سمت چپ پنجره ویژوال استودیو (شکل زیر) قرار دارد کلیک کنید.
database-connection-01
اگر Server Explorer را پیدا نکردید می توانید از مسیر View > Server Explorer برای یافتن آن اقدام کنید. بر روی آیکون Connect to Database واقع در Database/Server Explorer کلیک کنید(شکل زیر).
database-connection-02
با کلیک بر روی این آیکون پنجره زیر نمایش داده می شود.
database-connection-03
مطمئن شوید که در داخل کادر اول Data source جمله ی Microsoft SQL Server Database File نوشته شده است (شکل بالا). اگر نبود می توانید با کلیک بر روی دکمه Change منبع داده مناسب را انتخاب کنید. همچنین لازم است در قسمت Databae file name نام دیتابیسی که قبلا ایجاد کرده اید را وارد نمایید. برای این کار بر روی دکمه Browse تا کادر محاوره ای open dialog ظاهر شود. در حالت پیشفرض فایل های دیتابیس SQL Server Express در مسیر C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Data قرار دارند. این آدرس را در نوار آدرس بنویسید و سپس دکمه Enter کیبورد را فشار دهید تا پوشه ی حاوی فایل های دیتابیس باز شود. فایل University.mdf (که در درس قبل ایجاد کرده اید) را یافته و آن را انتخاب کنید. بر روی دکمه Open کلیک کنید. اگر پیغام خطایی مشاهده کردید بدانید که فایل مذکور به وسیله یک برنامه دیگر در حال اجراست.
1
برنامه Services را به وسیله کلیک بر روی منوی Start و نوشتن کلمه Servises در جعبه جستجو (search) اجرا کنید. از گزینه های ظاهر شده بر روی view Local Services کلیک کنید تا پنجره ای ظاهر شود. از داخل این پنجره SQL Server (SQLEXPRESS) service را یافته و بر روی آن راست کلیک کنید. گزینه Restart را انتخاب کرده تا service ریستارت شود.
2
بعد از ریستارت شدن آن، می توانیم به عقب برگردیم و از نو فایل University.mdf را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه Open کلیک کنیم. بعد از کلیک بر روی دکمه Open، دکمه Test Connection در پنجره Add Connection را کلیک کنید تا تست شود که آیا برنامه مان می تواند با دیتابیس ارتباط برقرار کند یا نه؟ اگر هیچ اشتباهی رخ ندهد، سپس یک پیغام موفقیت نمایش داده می شود.
database-connection-05
بر روی دکمه Ok کلیک کنید تا پنجره فوق بسته شود. شما همچنین می توانید از Authentication mode نیز استفاده کنید. می توانید از اعتبارسنجی ویندوز(Windows Authentication) یا اعتبارسنجی SQL Server (SQL Server Authentication) استفاده نمایید. اگر از اعتبار سنجی SQL Server (SQL Server Authentication) استفاده می کنید باید username و password در اختیار داشته باشید. بر روی دکمه OK کلیک کرده تا پنجره Add Connection بسته شود و فایل دیتابیس به پنجره Server Explorer اضافه شود.
database-connection-06
این پنجره (Server Explorer) به شما اجازه مشاهده محتویات دیتابیس را می دهد. اگر بر روی علامت فلش کنار نام University.mdf کلیک کنید، قسمتهای دیگر مانند جداول و رویه های ذخیره شده (stored procedures) را مشاهده خواهید کرد. با کلیک بر روی علامت فلش کنار کلمه Tables جدول Students نمایش داده می شود و با کلیک بر روی فلش کنار این جدول ستون های آن نمایش داده می شوند (شکل زیر).
database-connection-07

 

ایجاد DataSet

یک DataSet را می توان به عنوان یک دیتابیس کوچک که در حافظه رم کامپیوتر قرار دارد، در نظر گرفت. DataSet دارای یک یا چندین جدول همانند جداول موجود در پایگاه داده اصلی می باشد. DataSet اطلاعات لازم را از پایگاه داده اصلی می گیرد و آنها را در جداول خود ذخیره می کند. برای ایجاد یک Dataset که محتویات دیتابیسی که می خواهیم به آن وصل شویم را در خود نگهداری می کند،پنجره Data Sources استفاده می کنیم. اگر این پنجره را پیدا نکردید به مسیر Data > Show Data Sources بروید. در حالت پیشفرض این پنجره در سمت چپ محیط ویژوال استودیو قرار دارد.
database-connection-08
بر روی دکمه Add New Data Source کلیک کنید تا پنجره زیر با عنوان Data Source Configuration Wizard نمایش داده شود.
database-connection-09
گزینه Database را انتخاب کرده و بر روی دکمه Next کلیک کنید.
database-connection-10
در پنجره بالا Dataset را انتخاب و بر روی دکمه Next کلیک کنید.
database-connection-11
در جعبه باز شونده (combo box) پنجره Data Source Configuration Wizard ، از انتخاب دیتابیس University.mdf که با استفاده از Server Explorer به آن متصل شده ایم مطمئن شوید. بر روی دکمه Next کلیک کنید.
database-connection-12
پس از زدن دکمه Next پنجره بالا نمایش داده می شود که دارای پیغامی است و به شما می گوید که لازم است فایل های دیتابیس در پوشه پروژه کپی شوند که با کلیک بر روی دکمه yes این کار انجام می شود. با نگاه کردن به پنجره Solution Explorer و مشاهده نام University.mdf متوجه می شوید که عمل کپی انجام شده است.
database-connection-13
این پنجره نیز نشان دهنده رشته اتصالی (connection string) است که با استفاده از آن می توان به دیتابیس University وصل شویم. در باره رشته اتصال (connection string) در درس آینده توضیح می دهیم.با تنظیمات این پنجره کاری نداریم و بر روی دکمه Next کلیک می کنیم.
database-connection-14
صبر کنید که محتویات دیتابیس بارگذاری شود. سپس از شما سوال می شود که می خواهید کدام یک از قسمت های دیتابیس در داخل DataSet قرار بگیرند. از آنجاییکه ما فقط به جداول نیاز داریم گزینه Tables را تیک می زنیم. کادر DataSet name مشخص کننده نام DataSetی است که قبلا ایجاد کرده ایم. بر روی گزینه finish کلیک کرده تا DataSet ایجاد شود.
database-connection-15
مشاهده می کنید که DataSet در پنجره Data Sources ایجاد می شود. وقتی که بر روی فلش کنار اسم DataSet کلیک کنیم جداولی که در آن قرار دارند نمایش داده می شوند. با باز کردن هر جدول هم فیلدها و ستون های آن نمایان می شوند.

 

نمایش داده های جدول با استفاده از کشیدن و انداختن (Drag and Drop)

اکنون وارد بخش هیجان انگیز آموزش می شویم. با DataSet مان که در پنجره Data Sources قرار دارد، می توانیم به راحتی یک جدول را بر روی فرم بکشیم. حتی می توان هر کدام از ستون های جدول را هم بر روی فرم کشید ولی در حال حاضر ما همه جدول را به فرم انتقال می دهیم.
database-connection-16
بعد از کشیدن جدول را بر روی فرم و رها کردن آن، ویژوال استودیو به طور خودکار یک کنترل DataGridView و تمام ابزارهای لازم (که با رنگ زرد در شکل بالا مشخص شده اند) جهت واکشی اطلاعات جدول Student را بر روی فرم قرار می دهد. DataGridView به شما اجازه مشاهده انواع داده های مختلف را در یک جدول (مثلا یک جدول از دیتابیس یا مقادیر یک آرایه چند بعدی) می دهد. همانطور که مشاهده می کنید تمام ستون های جدول Students به طور خودکار در DataGridView نمایش داده می شود. می توانید با اختصاص مقدار Fill به خاصیت Dock کنترل DataGridView کاری کنید که DataGridView تمام فضای فرم را در بر بگیرد. با استفاده از کنترل BindingNavigator ( که شبیه نوار ابزار در بالای فرم قرار می گیرد) می توان در میان رکوردهای جدول حرکت کرده و آنها را ویرایش یا حذف کرده و یا یک رکورد جدید به جدول اضافه نمایید. با اجرای برنامه مشاهده می کنید که همه رکوردها در DataGridView نمایش داده می شوند. شما می توانید با استفاده از کنترل BindingSourceNavigator محتویات دیتابیس را ویرایش نمایید.
database-connection-17
می توان با استفاده از دکمه های کنترل مذکور از در بین رکوردها حرکت کرد. علامت + به شما اجازه اضافه کردن یک رکورد جدید را می دهد. با اضافه شدن هر رکورد مقدار ستون StudentID به طور خودکار یک واحد اضافه می شود.
با دو بار کلیک بر روی فیلدهای هر رکورد می توانید آنها را ویرایش نمایید. برای حذف یک رکوردابتدا آن را انتخاب کرده و سپس بر روی علامت ضربدر قرمز رنگ کلیک کنید. اگر در رکوردهای بالا تغییراتی اعمال کردید بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید تا تغییرات به دیتابیس ارسال شود.

درباره بهزاد

باید دنیا را کمی بهتر از آنچه تحویل گرفته ای،تحویل دهی خواه با فرزندی خوب؛ خواه با باغچه ای سرسبز؛ خواه با اندکی بهبود شرایط اجتماعی. و اینکه بدانی اگر حتی فقط یک نفر با بودن تو ساده تر نفس کشیده است، یعنی تو موفق بوده ای...

پاسخی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*